Po raz 29 wyruszyliśmy by posprzątać Polskę. Tegoroczne hasło kampanii brzmiało: "Wszystkie śmieci nasze są"
15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy zabawy, które pobudzają wyobraźnię, kreatywność, odkrywają talenty i integrują grupę.
Wrzesień to wyjątkowy miesiąc w historii naszego kraju i naszej wsi. Od wielu lat oddajemy hołd poległym podczas bombardowania w lesie królewskim przy drodze do Krąplewic 3 września 1939r., składając kwiaty, zapalając znicze, ofiarowując swą modlitwę za zmarłych. W tym roku w sposób inny niż zwykle uczciliśmy ich pamięć.
Od trzech lat uczniowie obecnej klasy 6 wraz z wychowawczynią sprawują opiekę nad mogiłą. W związku z kolejną rocznicą tego wydarzenia młodzież poznała i wysłuchała opowieści ludzi, którzy mieli osobisty wpływ na odnalezienie i uroczyste pochowanie po wielu latach ofiar złożonych w tym zbiorowym grobie.
5 września spotkaliśmy się na miejscu z panami: Olafem Popkiewiczem – kierownikiem badań z ramienia IPN, prowadzącym słynny program “Poszukiwacze historii”, a obecnie własny kanał historyczny w sieci, leśniczym Leśnictwa Gródek - Hubertem Lemańczykiem - inicjatorem ekshumacji, i Dariuszem Podlejskim – miłośnikiem historii, odkrywcą ciał 3 żołnierzy pochowanych w zbiorowej mogile w 2021r., a znalezionych w pobliżu leśniczówki.
Pan Olaf przedstawił nam historię 3 pierwszych dni września, opowiedział, jak wyglądało wyposażenie ówczesnego żołnierza polskiego i jaka jest procedura badań archeologicznych. Jego obecność zrobiła na nas duże wrażenie, ponieważ prowadzi badania na terenie całego kraju i w bardzo zajmujący sposób popularyzuje historię II wojny światowej. Niektórzy z nas subskrybują nawet jego kanał historyczny.
Dzięki p. Podlejskiemu i H. Lemańczykowi mogliśmy również zobaczyć miejsce pierwotnego pochówku 3 żołnierzy polskich uroczyście złożonych w ubiegłym roku w mogile zbiorowej, prawdopodobnie ofiar egzekucji przetrzymywanych w leśniczówce oraz mogiłę okolicznego mieszkańca zastrzelonego przez Niemców. Ponadto zobaczyliśmy i dowiedzieliśmy się, jak działa wykrywacz metali i jak się go wykorzystuje w tego typu badaniach.
Ta niecodzienna lekcja była nagrodą dla szóstoklasistów
Uroczystą Mszą Św. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Następnie na dziedzińcu szkoły odśpiewaliśmy hymn państwowy, a pan dyrektor Robert Janiak powitał uczniów i pracowników szkoły. Potem uczniowie udali się na spotkanie z wychowawcami. Życzymy wszystkim dużo zdrowia oraz energii i zapału do podejmowania szkolnych obowiązków. Rodzicom zaś cierpliwości i wielu okazji do satysfakcji z osiągnieć i sukcesów dzieci.
29 sierpnia w ramach Dni Otwartych zawitały do naszej szkoły dzieci, które od września będą uczęszczały do grupy sześciolatków. Dzieci w towarzystwie rodziców poznawały nowe otoczenie, uczestniczyły w proponowanych zajęciach i zabawach integracyjnych. Pełne wrażeń, z uśmiechem na twarzach, wracały do domów. Życzymy powodzenia we wrześniu.
Wakacje to czas odpoczynku. Dla nauczycieli to również czas zdobywania kolejnych stopni awansu zawodowego: p. Angelika Burczyńska został nauczycielem kontraktowym, p. Stanisława Glama nauczycielem mianowanym a p. Anna Wójtowicz nauczycielem dyplomowanym. Gratulujemy!
Rozkład jazdy autobusów szkolnych
obowiązujący od września 2022 roku
06:59 Drzycim - szkoła
07:05 Leosia (bus)
07:05 Biechówko
07:09 Biechówko (wioska)
07:12 Biechowo
07:15 Mały Dólsk
07:21 Dólsk
07:27 Lubocheń
07:30 Gródek PGR
07:35 Gródek Osiedle
07:39 Gródek - szkoła
07:58 Drzycim-szkoła
UWAGA!! Rozkład jazdy autobusów szkolnych na rok 2022/2023 może ulec zmianie.
Dnia 1 września (czwartek) odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023. Przychodzimy do szkoły na godz. 8.00. Klasy wraz z wychowawcami przejdą do kościoła na Mszę św. Po powrocie będzie apel przed szkołą oraz spotkanie w klasach. Odwóz ok. 9.30.
Autobus kursuje wg harmonogramu.
Przedszkole w tym dniu czynne od 8.00-15.00
Po długich miesiącach pracy nadszedł czas podsumowań i nagradzania uczniów za włożony wysiłek. Uroczyste zakończenie roku szkolnego rozpoczęła Masza Święta. Następnie na boisku szkolnym wręczono stypendia, nagrody za wzorowe zachowanie i bardzo dobre wyniki w nauce, frekwencje i systematyczne oszczędzanie w SKO. Specjalna nagrodę dla najlepszego ucznia w danej klasie ufundował wójt gminy Drzycim p. Marian Krywald. Potem żegnaliśmy się w klasach i przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego wypoczynku
W czerwcu w Szkole Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym im. prof. Alfonsa Hoffmanna w Gródku odbył się Konkurs Recytatorski „Mój ulubiony wiersz” Celem konkursu było: rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie, pobudzanie aktywności twórczej i popularyzacja literatury pięknej. W konkursie wzięło udział 19 uczniów z klas 0-III. Wśród prezentowanych utworów przeważały wiersze Jana Brzechwy. Konkurs przebiegał w serdecznej i miłej atmosferze. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje. Wybór laureatów był niełatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom. Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniała komisja konkursowa, w skład której wchodzili wychowawcy klas 0-III oraz nauczyciel bibliotekarz.
Wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:
I miejsce - Antonii Włoch kl. II
II miejsce - Karolina Piątkowska kl. II
III miejsce - Maja Wojciechowska kl. II
Wyróżnienie - Marcelina Zamczała kl. I
Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu artystycznego, dziękujemy za udział w konkursie i dzielenie się pięknem poezji.
W maju 2022 roku w Szkole Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Gródku został rozstrzygnięty został konkurs fotograficzny „Zdjęcie jak z bajki”. Celem konkursu było: rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania literaturą, rozwijanie wrażliwości artystycznej w dziedzinie fotografii, rozwijanie kompetencji cyfrowych, wzmacnianie więzi rodzinnych, dostarczenie uczniom dobrej rozrywki. Uczniowie mieli za zadanie przesłać zdjęcie w przebraniu, nawiązując do swojej ulubionej książki. W konkursie wzięło udział 7 uczniów.
Wyłonione zostały :
I miejsce : Marta Błażejewska kl. IV, Rozalia Kruger kl. V, Karol Kruger kl. V
II miejsce: Aurelia Kruger kl. III, Marek Kruger kl. I, Tymoteusz Kiec kl. IV
III miejsce: Piotr Leszczyński kl. IV
Laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy.
21 czerwca uczniowie z klas I-III uczestniczyli w Turnieju Szachowym, który odbył się w Szkole Podstawowej w Drzycimiu.Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!
Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetki, za miejsca 2 i 3 medale, a wszyscy zawodnicy nagrody rzeczowe i słodki upominek
Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia
Klasyfikacja końcowa
D-15: Wróblewska Daria (6 w open)
D-10
1.Trajder Aleksandra
2.Kuliczkowska Katarzyna
3.Drab Oliwia
D-8
1.Zamczała Marcelina
2.Michalska Maja
3.Osowicka Maria
C-15
1.Sudoł Wojciech
2.Chaciński Krzysztof
3.Litka Marcel
C-10
1.Recki Marcin
2.Paczkowski Miłosz
3.Topoliński Oliwier
C-8
1.Krygier Marek
2.Włoch Antoni
3.Otlewski Edward
14 czerwca klasa II wybrała się pociągiem na wycieczkę do Bydgoszczy. Zwiedzili Stare Miasto oraz odwiedzili zwierzęta w zoo w Myślęcinku. Nie lada wyzwaniem było poruszanie się po mieście komunikacją miejską. Ze wszystkimi zadaniami uczniowie poradzili sobie znakomicie. Na pewno to nie była ostatnia taka wycieczka!
8 czerwca odbyła się ogólnoszkolna wycieczka do Gdańska, w której uczestniczyło 50 uczniów z klas 4-8 oraz wychowawcy klas. Uczniowie wzięli udział w warsztatach dydaktycznych dotyczących Energii i Alchemii zapachu w Centrum Nauki Hevelianum. Z przewodnikiem zwiedzili zabytki miasta Gdańska, a po obiedzie udali się w rejs statkiem pirackim Czarna Perła na Westerplatte. W powrotnej drodze uczestnicy wycieczki bawili się przy szantowej muzyce na żywo. Wieczorem udali się wszyscy do Teatru na Musical w wykonaniu dorosłych aktorów i młodzieży, kształcącej swoje talenty przy współpracy z Teatrem Muzycznym w Gdyni, pod tytułem Ponad strachem, który wycisnął niejednemu z nas łzę ze wzruszenia oraz zachwycił nie tylko scenariuszem i grą aktorską młodych artystów, ale przede wszystkim piękną aranżacją piosenek i choreografią taneczną. Wycieczkę zorganizowała Pani Mirosława Chyłła.
W szkole działa Koło Teatralno- Polonistyczne pod kierunkiem P. Mirosławy Chyłły. W zajęciach bierze udział czwarta klasa. Oprócz rozwijania zainteresowań językiem polskim, uczniowie najbardziej lubią bawić się w teatr. Przygotowują skecze, scenki teatralne, bawią się w kalambury czy występują w Top Model na scenie szkolnej.
Na przełomie marzec/maj odbyły się konkursy recytatorskie Prozy i Poezji Kociewskiej na szczeblu powiatowym w Świeciu i wojewódzkim w Starogardzie Gdańskim. W konkursie wzięły udział uczennice z klasy IV, V, VI i VII- Nina Sadowska, Julia Piotrowska, Antonina Rutkowska, Zofia Zajączkowska i Maja Świderska. Wszystkie pięknie zaprezentowały swoje talenty krasomówcze, przedstawiając z pamięci długie opowiadanie i wiersz w języku kociewskim. Nina Sadowska i Maja Świderska otrzymały wyróżnienia, a Julia Piotrowska zdobyła I miejsce w kategorii proza i poezja, natomiast Zosia Zajączkowska I miejsce w kategorii proza i piosenka. Te dwie uczennice reprezentowały powiat na konkursie wojewódzkim, zostając laureatkami II i III miejsca. Brawa dla nich. Do konkursu przygotowała P. Mirosława Chyłła, która od wielu lat ma laureatów tegoż konkursu.
2 czerwca uczniowie klasy czwartej przygotowali niespodziankę dla swoich Rodziców z okazji Dnia Matki i Ojca, przygotowując montaż poetycko-teatralny i wokalno-taneczny. Młodzież zaprezentowała swoje talenty przed nauczycielami i rodzicami całej szkoły podczas szkolnej wywiadówki. Scenariusz miał na celu pokazać osiągnięcia klasy czwartej w roku szkolnym 2021/22.Zaprezentowały się laureaci konkursów powiatowych i wojewódzkich. Scenariusz miał na celu pocieszyć również serca matek i ojców dzieci z Ukrainy. Czwartoklasiści, podkreślając swoje wsparcie dla koleżanek z Ukrainy, za pomocą barw narodowych kostiumów i kotylionu, zaśpiewali wspólnie pieśń ukraińską, a potem Zuzia, Milana i Dasza zaprezentowały akcent patriotyczny w postaci choreografii tanecznej. Na koniec złożono podziękowania dla wszystkich Rodziców w formie wierszy, piosenek oraz skeczy. Całość przygotowała P. Mirosława Chyłła.