24 listopada klasa II spotkała się na sobotnich zajęciach integracyjnych. Graliśmy w szachy, Dobble, Farmera i Gorącego Ziemniaka. Uszyliśmy filcowe ozdoby na choinkę. Był też czas na zabawę z ulubionymi pluszakami, zwierzątkami, klockami i lalkami.
W ramach akcji uczniowie klas 0-II z wielkim zapałem i starannością przygotowali, a potem pałaszowali zdrowe kanapki. Niektóre z nich to były prawdziwe dzieła sztuki.
15 listopada odwiedzili naszą szkołę nietypowi goście. Zaprezentowali pokazy ekwilibrystyki, żonglerkę na wesoło, pokaz ogni i popisy komiczne. Zorganizowali również konkursy, w których dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności w zakresie sztuki cyrkowej. Była to prawdziwa "godzina śmiechu".
9 i 10 listopada 2018r. nasza szkoła stanowiła bazę dużej imprezy na orientację wchodzącej w skład „Pucharu Polski w Maratonach na Orientację” organizowanej przez „Azymut Orient” z Bydgoszczy. W zawodach wzięło udział ok. 140 uczestników w 6 kategoriach pieszych i rowerowych. Trasy przebiegały przez Gminę Drzycim oraz sąsiednie miejscowości i liczyły: rodzinna rowerowa 20 km, trasa rowerowa 50 km, trasa rowerowa 100 km oraz piesze 10 km ( rodzinna) 25 km i 50 km. Rywalizacja zaczęła się rankiem 10 listopada i trwała aż do godziny 22:00 w zależności od wyboru trasy. Naszą szkołę reprezentował Wiktor Fierek, który wraz z tatą przebył rowerem 20 km i wspólnie wywalczyli zaszczytne III miejsce. Dodać należy, że byli jedynymi przedstawicielami naszej gminy i choć od dawna rywalizują w zawodach na orientację, był to ich debiut rowerowy. Gratulujemy!
Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym, w którym zaprezentowali swoje spojrzenie na naszą ojczyznę. Nagrody przyznano w trzech kategoriach.
W tym roku udało się nam zebrać aż 137 zniczy – „światełek pamięci”. Część złożyliśmy na cmentarzu parafialnym w Gródku w trakcie marszu niepodległościowego. Uczciliśmy w ten sposób pamięć wszystkich synów i córek tej ziemi, którzy oddali życie za Ojczyznę i leżą na różnych cmentarzach oraz tych, których miejsce pochówku nie jest znane. Natomiast 126 światełek zapłonęło na mogile 44 ofiar bombardowania z 3 września 1939r. Nie zapomnieliśmy też o symbolicznej mogile ułana Borowskiego w pobliskim lesie. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i ofiarowali znicze.
Wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz rodzice przeszli ulicami Gródka w radosnym pochodzie. Baloniki, transparenty i głośny śpiew pieśni niepodległościowych uświetniły marsz. Przewodniczący klas złożyli znicze na cmentarzu, by uczcić pamięć bohaterów walczących o wolność Ojczyzny i ofiar wojny. Pamiątkowe zdjęcie przed pięknie przystrojoną szkołą było ostatnim punktem naszej uroczystości. Następna taka okazja już za 100 lat!
„W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości . Uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej w Gródku” Tak brzmi napis na tabliczce pamiątkowej dębu szypułkowego, który 9 listopada 2018 roku zasadziliśmy na terenie szkoły jako symbol długowieczności i trwałości Państwa Polskiego. Tablicę pamiątkową ufundował Samorząd Uczniowski. Choć nasze pokolenie nie będzie mogło podziwiać rosłego drzewa, zasadziliśmy je dla potomnych – tych, którzy będą świętować kolejną okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości.
Uczniowie szkoły wraz z dyrektorem i nauczycielami przygotowywali się do tego Święta od początku września. Przyozdobiono budynek szkoły 20 - metrową flagą, wnętrze wypełniły plakaty przygotowane przez uczniów w ramach konkursu plastycznego pt. „Moja Ojczyzna ”oraz gazetki tematyczne. Dokładnie o 11.11 odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu państowego. Ponadto, Koło Teatralne pod przewodnictwem p. M. Chyłły przy współpracy p. M. Kierzkowskiej i p D. Chyłły, nauczycieli szkoły, przygotowało widowisko teatralne po hasłem „Niepodległa, Niepokorna …”, w którym, w tle prezentacji multimedialnych, aktorzy na scenie szkolnej tworzyli scenariusz imprezy, śpiewali piosenki patriotyczne , budowali scenografię, a finałem całości spektaklu był taniec z flagami, który dodał uroku i dostojności chwili. Po przedstawieniu cała społeczność szkolna wyszła na boisko i trzymając biało -czerwone balony w ręku, ułożyła napis - POLSKA. Następnie przy pamiątkowej tablicy posadzono Dąb Niepodległości. Rodzice upamiętnili całość zdarzenia, nagrywając film z drona. Z kolei, wszyscy ruszyli ze śpiewem na ustach w Pochodzie Niepodległościowym przez Gródek, w czasie którego, śpiewając legionowe piosenki, manifestowaliśmy nasze umiłowanie Ojczyzny. Delegacja uczniów zapaliła również ponad 100 zniczy na mogile w przy trasie do Krąplewic.
11 listopada 2018r. Koło Teatralne zaprezentowało spektakl podczas gminnych obchodów Dnia Niepodległości w Szkole Podstawowej w Drzycimiu.
Klasa I i II udała się do Bydgoszczy na przedstawienie teatralne pt. "Aladyn". Tytułowy bohater znalazł tajemniczą, zaczarowaną lampę głęboko ukrytą w jaskini. Owa lampa pozwoliła mu spełnić marzenia – zdobyć serce pięknej księżniczki Dżasminy i zwyciężyć nikczemnego Dżafara. Każdy z nas marzy o takim prezencie.
Delegacja nauczycieli i uczniów naszej szkoły uczciła niepodległość podczas uroczystości zorganizowanej przez zaprzyjaźniony klub ułański działający przy Gospodarstwie Agroturystycznym Czarna Podkowa, która odbyła się na mogile ofiar bombardowania w Gródku. Prawie 50 koni wraz z jeźdźcami zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie, gdy po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy zaprezentowało się podczas defilady, a później pogoni za lisem. Dodać bowiem należy, że uroczystość powiązana była z corocznie obchodzonym świętem myśliwych Hubertus.
W tym roku szkolnym klasa II kontynuuje zajęcia z higieny jamy ustnej. Tym razem uczniowie zastanawiali się jak ważne jest picie soków owocowo-warzywnych. Była to bardzo pyszna lekcja.
22 października kolejną propozycję muzyczną przedstawił nam p. Eugeniusz Chudak-Morzuchowski. W koncercie wzięli udział: Grzegorz Ostrowski - śpiew, Maciej Szczepanik - śpiew, tamburyn, Artur Chudź - gitara. W programie usłyszeliśmy szanty tradycyjne, śpiewane bez użycia instrumentów, jak i współczesne znane pieśni żeglarskie. Mieliśmy okazję aktywnie włączyć się w prezentacje.
W ramach doradztwa zawodowego dzieci z grupy przedszkolnej poznawaly tajniki pracy lekarza. Wykorzystując zdobytą wiedzę odgrywały scenki pacjent-lekarz. Zabawa cieszyła się ogromnym powodzeniem. Każdy miał szansę zagrać na przedszkolnej scenie.
15 października podsumowaliśmy konkurs plastyczny, którego głównym bohaterem były dary jesieni. Do pracy w jury zarosiliśmy przedstawicieli Wdeckiego Parku Krajobrazowego.
Nagrodzeni zostali:
Klasa "0": Aurelia Krüger, Katarzyna Kuliczkowska, Szymon Czerwiński.
Klasa I: Julia Pęczkowska, Tymoteusz Kiec, Filip Miloch
Klasa II: Karol Krüger, Pawel Górka, Liwia Sobacka
Klasy IV-V: Iwona Murawska, Dominik Krystkowiak, Antoni Kuliczkowski
Gratulujemy!
Dziękujemy Wdeckiemu Parkowi Krajobrazowemu i Sklepikowi Uczniowskiemu za ufundowanie upominków dla uczestników konkursu.
Pod hasłem znanej kampanii chętni rodzice przychodzą czytać bajki dzieciom w przedszkolu. Jest to wielkie przeżycie zarówno dla dzieci jak i rodziców. Zapraszamy także babcie, dziadków i wszystkich chętnych do udziału w naszym projekcie.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
entuzjazmu w przekazywaniu wiedzy,
zrozumienia w oczach uczniów
oraz satysfakcji w odkrywaniu nowych
obszarów codziennej pracy
życzą Uczniowie
Przedszkolacy uczcili ten uroczysty dzień tworząc własne graffiti. Piękne serduszka, balony i kwiaty były podziękowaniem dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły.
Przedszkolacy doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się dużo ruszać i prawidłowo odżywiać. Z myślą o witaminach postanowiliśmy zrobić sok z owoców i warzyw. Dzięki uprzejmości rodziców zostaliśmy wyposażeni w sokowirówkę i po ustaleniu zasad bezpieczeństwa i higieny przystapiliśmy do pracy. Sok smakował wyjątkowo!
09.10.2018 r. w Szkole Podstawowej w Gródku odbyły się Obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych pod hasłem: „Mała Europa w Naszej Szkole”. Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum przygotowali się do zaprezentowania wybranego przez siebie kraju. Wszyscy udali się w podróż do Polski, Francji, Włoch, Czech, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Uroczystość przybrała charakter konkursu międzyklasowego. Każda klasa miała za zadanie przygotowanie prezentacji multimedialnej i gazetki tematycznej. Dodatkowym atutem był odpowiedni wystrój sali, przygotowane scenki teatralne, piosenki, przebrania, potrawy, makiety itp. Wszyscy przygotowali się wyśmienicie, wykorzystując każdy punkt regulaminu: na scenie wystąpili m.in. Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II, Sherlock Holmes i dr Watson, Pippi Langstrumpf, Alfred Nobel, Napoleon, Joanna d`Arc i wiele innych. Zagrała i zaśpiewała Abba, usłyszeliśmy piosenkę „Lemon Tree” oraz posmakowaliśmy pysznych knedlików, zupę cebulową, a do ciasteczka była herbata z mlekiem. Występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami i słodyczami, po czym inni uczniowie spontanicznie dołączyli do nich i zatańczyli w rytm piosenki zespołu Abba. Jury ogłosiło werdykt: I miejsce ex equo uzyskali: V klasa SP i IIIa Gimnazjum, II miejsce przypadło IIIb Gimnazjum, natomiast klasy VII i VIII SP zostały wyróżnione. Organizacją projektu zajęli się nauczyciele języków obcych: Dawid Chyłła, Kinga Pamulak i Wioletta Pastewska. Wielkie podziękowania należą się uczniom i w szczególności ich wychowawcom za ogromny wkład włożony w przygotowanie.