Standardy Ochrony Małoletnich

Warto przeczytać... O bibliotece Aktualnosci KLUB AKTYWNEGO CZYTELNIKA

 

1.Psie troski- Tom Justyniarski  

Psie troski to poruszająca historia przyjaźni chłopca i psa. Betty spotkał ciężki los, zaniedbywana i bita przez poprzednich właścicieli trafia do schroniska, skąd zabiera ją dziesięcioletni Adaś. Książka opowiada o trudnej przyjaźni, która musi pokonać głębokie zranienia. Wspaniała lektura dla dzieci uczy, czym jest szacunek dla zwierząt, pokazuje, jak dbać o swojego pupila, udowadnia, że zwierzęta czują tak samo, jak ludzie.

2. Kocie troski - Tom Justyniarski 

 

Książka oparta na prawdziwych wydarzeniach, przedstawiająca historię dwóch dziewczynek, bliźniaczek Ani i Hani oraz znalezionego i przygarniętego przez nie kotka. To wzruszająca opowieść ukazująca, że zwierzęta podobnie jak ludzie mają uczucia, więc należy traktować je z szacunkiem i miłością. Przygarnięte i obdarowane przez nas opieką stają się kolejnym, kochającym nas domownikiem, wnoszącym jeszcze więcej radości do naszego  domu. Przesłaniem tego opowiadania jest nauczenie najmłodszych odpowiedzialności i empatii w stosunku do zwierząt, siły uczuć takich jak miłość, przyjaźń i wzajemne, emocjonalne zaangażowanie, które stanowią podstawę budowania pięknej więzi między człowiekiem i zwierzętami.

3. Co słychać Cukierku? - Waldemar Cichoń  

      

Niesforny, niegrzeczny, żarłoczny, leniwy, rozrabiający, włóczący się, wpadający w tarapaty, psujący wszystko, gałganowaty i szalony… Kto? Kot Cukierek! On – a także Tradycja, Maciek, Marcel oraz mama i tata – są dobrze znani z książek „Cukierku, Ty łobuzie!” i inne części. Wszystkie dostępne w naszej bibliotece. 

4. Mali Wielcy Karol Darwin- Maria Sanchez 

 

Karol urodził się w rodzinie naukowców i większość dzieciństwa spędził na wędrówkach, podczas których kolekcjonował nasiona, rośliny i owady.
Jego fascynacja naturą sprawiła, że jako członek wyprawy badawczej wyruszył w rejs okrętem Beagle wzdłuż wybrzeży Afryki, Ameryki Południowej i Australii. Podróż ta odcisnęła trwały ślad w dziejach nauki. Dzięki zgromadzonym okazom przyrodniczym, swoim obserwacjom, notatkom i dalszym badaniom Karol opracował teorię, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form życia - stopniowo się przekształcają na przestrzeni lat, a największe szanse na przetrwanie mają organizmy najlepiej się adaptujące.
To inspirująca historia przyrodnika, uczonego, twórcy teorii ewolucji i doboru naturalnego, który dzięki dociekliwości i wytrwałości dokonał odkryć będących dzisiaj podstawą nauk przyrodniczych.  Dostępne wszystkie części w tej serii. 

5. Wojownicy 

 

Od wieków cztery klany wojowniczych kotów dzieliły las według praw ustanowionych przez przodków. Jednak jeden z nich odrzucił odwieczny porządek, stwarzając zagrożenie dla pozostałych.

Bezwzględne koty z Klanu Cienia otaczają siedlisko walecznych, choć mniej licznych kotów z Klanu Pioruna. Błękitna Gwiazda, ich przywódczyni, i jej dumni wojownicy – Lwie Serce i Tygrysi Pazur – nie poddadzą się bez walki, zdecydowani bronić za wszelką cenę swoich pobratymców i młodych.

Gdy sytuacja wydaje się beznadziejna, w lesie pojawia się zwyczajny, domowy kot, o którym mówiło proroctwo i który odmieni losy tych ziem.

6. Szkoła szpiegów- Stuart Gibbs 

 

Nazywa się Ripley, Benjamin Ripley. Ma 12 lat, i sprawi, że całe dowództwo CIA będzie wstrząśnięte i zmieszane.

Pewnego dnia spokojne życie Benjamina Ripleya nabiera szalonego rozpędu. Ten niepozorny zostaje powołany do tajnej i elitarnej akademii prowadzonej przez CIA. Ben nie może uwierzyć w swoje szczęście, wkrótce jednak okazuje się, że wplątał się w grubą aferę szpiegowską i może przypłacić to życiem...

„Szkoła Szpiegów” to pierwsza część zwariowanej serii szpiegowskiej, która wciąga od pierwszego zdania, ale też przyprawia o ból brzucha ze śmiechu.

7. Gabinet owadów (i innych małych stworzeń)-  B. Taylor

Niezwykłe chrząszcze, dziwaczne modliszki, szybkie wije i groźne skorpiony – świat bezkręgowców jest ogromny i bardzo różnorodny. Dzięki temu albumowi poznacie fascynujące stworzenia latające, pełzające i biegające ze wszystkich kontynentów, a także te żyjące pod wodą i te z czasów prehistorycznych. Dowiecie się też mnóstwa niezwykłych rzeczy: Dlaczego skorpiony świecą? Czy pająki są dobrymi rodzicami? Ile mierzy najdłuższa na świecie dżdżownica? Czy owad może ważyć więcej niż mysz? Jakie bezkręgowce mieszkają na lodowcu? A jakie żyły na Ziemi miliony lat temu?

8. Gabinet oceanów- B. Taylor

Maleńkie koniki morskie i przerażające ryby głębinowe, gigantyczne kałamarnice i przezroczyste krewetki. Pod powierzchnią mórz i oceanów kryje się tajemniczy świat morskich stworzeń o fantastycznych kształtach i zadziwiających przystosowaniach. Pełen ciekawostek „Gabinet oceanów”, zabierze cię w podróż od tropików aż po Arktykę, od lasów wodorostów na płyciznach przez zakamarki rafy koralowej aż po mroczne głębiny. Odwiedzisz prehistoryczne oceany i staniesz oko w oko ze stworami sprzed milionów lat. Po drodze spotkasz potężne ssaki, takie jak wieloryby, orki i delfiny, ławice kolorowych ryb, a także mnóstwo niesamowitych skorupiaków, mięczaków, meduz i roślin.

9. Oto jest Londyn - M. Sasek

Seria książek o miastach świata. Miroslav Šašek zaprasza dzieci i rodziców do Londynu sprzed lat. Big Ben wybijający godziny we mgle.
Wielkie czapy gwardzistów przed pałacem Buckingham. Panowie w melonikach, piętrowe autobusy, zatłoczone puby i...
ociekające wodą parasole.
Oto jest Londyn!

 2. Oto jest Nowy Jork - M. Sasek

Największe drapacze chmur, największe samochody i największe korki uliczne. Szyldy we wszystkich językach i automaty, w których można kupić wszystko. Bejsbol i futbol na stadionie Yankees, niegasnące światła Times Square i… wizyta w głowie największej damy świata. Oto jest Nowy Jork.

3. Pod ziemią, pod wodą
D.A. Mizielińscy

„Pod ziemią, pod wodą” to naładowana informacjami księga pełna ogromnych ilustracji i szczegółowych przekrojów. Poprowadzą was one w głąb naszej planety, pokazując, co kryje się pod powierzchnią lądów i wód. Będziecie schodzić coraz głębiej i głębiej – od cienkiej warstwy gleby tuż pod stopami do gorącego jądra Ziemi, od skąpanych w słońcu raf koralowych do pogrążonego w ciemności i chłodzie najgłębszego miejsca oceanów.

4. Gabinet anatomii- B. Taylor

Efektowny album o ludzkim ciele zilustrowany za pomocą wyjątkowej techniki graficznej. Prześwietl ludzkie ciało od stóp do głów. Dowiedz się, jak serce pompuje krew, sprawdź, co się dzieje, kiedy oddychasz, policz kości w szkielecie i zajrzyj w głąb mózgu. Poznaj budowę i działanie najważniejszych części ciała w najbardziej zadziwiającym gabinecie anatomii pod słońcem! Dzięki pomysłowej technice graficznej wykorzystanej przez duet Carnovsky każda z kolorowych ilustracji skrywa w sobie trzy „warstwy”. Obejrzysz je przez kolorowe filtry dołączone do książki. Przez czerwony zobaczysz szkielet, przez zielony – mięśnie, a przez niebieski – narządy wewnętrzne.

5. Kicia Kocia i Nunuś. Gdzie jest szczurek?- A. Głowińska

Kicia Kocia i Nunuś szukają pluszowego szczurka - ulubionej maskotki Nunusia. Zaglądają do szafek, szuflad, pudełek, do lodówki, piekarnika i wanny! Ale szczurka nie ma...

6. Kicia Kocia i Nunuś. Bardzo fajna rodzina- A. Głowińska

Kicia Kocia i jej braciszek Nunuś wybierają się w odwiedziny do państwa Kwiatków. Po drodze mijają różne budynki: stare kamienice, wysokie bloki i domki w ogródkach. Wszędzie mieszkają rodziny, a każda jest inna. Kicia Kocia i Nunuś muszą otworzyć wiele okienek, żeby je poznać. Rodziny się od siebie różnią, ale wszystkie są fajne!

7. Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w lesie?- A, Głowińska

Kicia Kocia i Nunuś wybierają się do lasu. Nunuś jest bardzo ciekawy, kogo tam spotkają. Kto mieszka w lesie? Razem z Kicią Kocią i Nunusiem otwierajcie okienka i zaglądajcie do dziupli, norek, za drzewa i w jeszcze wiele miejsc!

8. Kicia Kocia i Nunuś. Gdzie jest moja walizka? - A. Głowińska

Kicia Kocia i Nunuś wybierają się w podróż samolotem. Lotnisko jest takie ogromne! Gdzieś zapodziała się walizka... Czy Nunuś ją znajdzie? Pomóż mu ją odszukać, otwierając kolejne okienka.

 

LITERACKA NAGRODA NOBLA - nagroda ustanowiona testamentem Alfreda Nobla w 1895 r. Przyznawana przez Szwedzką Akademię. Wolą twórcy nagrody było aby trafiała w ręce autorów, którzy stworzyli "najbardziej wyrózniające się dzieło na świecie"..

2015  -  Swietłana Aleksiejewicz( Białorusinka) - w uzasadnieniu " za polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach.( Nagrodzone zostały reportaże.)

2016 - Bob Dylan - za "stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni"...

2017- Kazuo Ishiguro-jako ten, „który w powieściach o potężnej sile emocjonalnej odsłonił otchłań pod naszym iluzorycznym poczuciem łączności ze światem”

Henryk Sienkiewicz- (1846 - 1916) powieściopisarz i publicysta, laureat Literackiej Nagrody Nobla w 1905 r., którą otrzymał za całokształt twórczości. W uzasadnieniu Komitet Noblowski napisał - "za wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany genniusz, który wcielił w siebie ducha narodu".

Władysław Reymont-(1867-1925) prozaik i nowelista. Nagrodę Nobla otrzymał w 1924 r.  W uzasadnieniu Komitetu Noblowskiego czytamy "za wybitny epos narodowy, powieść "Chłopi"

Czesław Miłosz-(1911-2004) polski poeta. Nagrodę Nobla otrzymał w 1980 r. za całokształt twórczości. W uzasadnieniu czytamy - za to,  że " z bezkompromisową jasnością postrzegania wyraził warunki, na jakie jest wystawiony człowiek w świecie ostrego konfliktu"

 

Wisława Szymborska-(1923 -2012) polska poetka, eseistka a także krytykliteracki i tłumacz. Nagrodę Nobla otrzymała w 1996 r. za "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiejrzeczywistości"

Olga Tokarczuk-polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy, laureatka Nagroda Nobla w 2019 roku w dziedzinie literatury za 2018, za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia.

Abdulrazak Gurnah Urodził się w 1948 r. na Zanzibarze, u wybrzeży wschodniej Afryki. W 1968 r. przybył do Wielkiej Brytanii jako student. Obecnie jest wykładowcą literatury na Kent University. Wydał 10 powieści i szereg opowiadań. W samych utworach pisanych w języku angielskim porusza kwestie emigracji, które zna z własnego doświadczenia.  Nagrodę Nobla otrzymał za bezkompromisową i współczującą penetrację skutków kolonializmu i losu uchodźcy w przepaści między kulturami i kontynentami. Wydał powieści : Memory of Departure (1987), Pilgrims Way (1988), Dottie (1990), Paradise (1994), Admiring Silence (1996), By the Sea (2001), Desertion (2005), The Last Gift (2011), Gravel Heart (2017), Afterlives (2020).

 

Nagroda Nike

                                                           Laureaci Nagrody Nike:

  • 2020 – Radek Rak za powieść Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli
  • 2019 – Mariusz Szczygieł za zbiór reportaży Nie ma
  • 2018 – Marcin Wicha za zbiór esejów Rzeczy, których nie wyrzuciłem
  • 2017 – Cezary Łazarewicz za reportaż historyczny Żeby nie było śladów
  • 2016 – Bronka Nowicka za tom Nakarmić kamień
  • 2015 – Olga Tokarczuk za powieść Księgi Jakubowe
  • 2014 – Karol Modzelewski za autobiografię Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca
  • 2013 – Joanna Bator za powieść Ciemno, prawie noc
  • 2012 – Marek Bieńczyk za zbiór esejów Książka twarzy
  • 2011 – Marian Pilot za powieść Pióropusz
  • 2010 – Tadeusz Słobodzianek za dramat Nasza klasa
  • 2009 – Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za tom poetycki Piosenka o zależnościach i uzależnieniach
  • 2008 – Olga Tokarczuk za powieść Bieguni
  • 2007 – Wiesław Myśliwski za powieść Traktat o łuskaniu fasoli
  • 2006 – Dorota Masłowska za powieść Paw królowej
  • 2005 – Andrzej Stasiuk za powieść Jadąc do Babadag
  • 2004 – Wojciech Kuczok za powieść Gnój
  • 2003 – Jarosław Marek Rymkiewicz za tom poetycki Zachód słońca w Milanówku
  • 2002 – Joanna Olczak-Ronikier za powieść W ogrodzie pamięci
  • 2001 – Jerzy Pilch za powieść Pod Mocnym Aniołem
  • 2000 – Tadeusz Różewicz za tom poetycki Matka odchodzi
  • 1999 – Stanisław Barańczak za tom poetycki Chirurgiczna precyzja
  • 1998 – Czesław Miłosz za zbiór Piesek przydrożny
  • 1997 – Wiesław Myśliwski za powieść Widnokrąg

 

Złote myśli


"Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić"- Kubuś Puchatek

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Gródku
    Gródek, ul. Szkolna 5
    86-140 Drzycim
  • (+52) 33 16 836

Galeria zdjęć