Uczniowie klas 4 – 8 bawili się na plaży nad Zalewem Gródeckim. Jednak, aby tam dojść, musieli najpierw wykazać się wiedzą o Patronie - prof. A. Hoffmannie, podczas podchodów, których trasa wiodła od szkoły nad zalew. Dwie grupy: klasy 4 i 8 w tym czasie zwiedzały kolejno elektrownię w Gródku. Na plaży młodzież uczestniczyła w międzyklasowym turnieju plażowej piłki siatkowej, który prowadził nasz absolwent, student wychowania fizycznego - Maciej Górecki. Rozegrano także zawody sportowe w tzw. rycerskich nartach, biegu bez butów oraz konkurs budowli z piasku. Drużyny poszczególnych klas budowały: elektrownię, naszą szkołę, makietę Gródka, zamek krzyżacki i syrenkę wodną, zwaną też trocią gródecką. Rada Rodziców ufundowała też kiełbaski, które zostały upieczone na ognisku. Piękna, choć wietrzna pogoda sprzyjała świętu Dzieci.
1 czerwca 2023r. nasza szkoła otrzymała sztandar. Zabiegaliśmy o to od czasu powstania Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym, która przejęła po Publicznym Gimnazjum działającym w Gródku imię prof. Alfonsa Hoffmanna – budowniczego gródeckiej elektrowni, społecznika, nauczyciela akademickiego, patrioty. Fundatorami sztandaru wykonanego przez siostry Karmelitanki z Gniezna są: Urząd Gminy w Drzycimiu, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Gródku, Rodzice uczniów naszej szkoły, zwłaszcza uczniów klasy ósmej oraz inni życzliwi darczyńcy.
Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym, gdzie Wójt Gminy Drzycim oraz przedstawiciele Rady Rodziców przekazali sztandar dyrektorowi szkoły- p. R. Janiakowi, a ten oddał go w ręce pocztu sztandarowego w składzie: Paweł Górka, Nina Sadowska, Nadia Glazińska. Następnie ks. proboszcz A. Lemańczyk poświęcił sztandar i odprawił uroczystą Mszę Świętą.
Druga część uroczystości odbyła się w szkole, gdzie zgromadzeni goście i cała społeczność szkolna obejrzeli program artystyczny przygotowany przez J. Grzellę- Fierek i N. Siudę ( przedstawienie uczniów klasy szóstej) przy pomocy A. Kuliczkowskiej i P. Erward (taniec ludowy uczniów klasy pierwszej) oraz B. Muzioł ( dwie piosenki ludowe wykonane przez członków kółka wokalnego). Przedstawienie prezentowało wkład prof. Hoffmanna w rozwój Gródka i okolicy i opatrzone było prezentacją archiwalnych fotografii.
Uroczystość uświetnili liczni goście: Wójt Gminy Drzycim – p. M. Krywald, sołtys Gródka - p. R. Krywald, przewodniczący Komisji Oświaty - p. S. Moczyński, z-ca przewodniczącego Rady Gminy – p. R. Popielas, Dyrektor ZPO Drzycim – p. I. Różycka, pracownicy oświaty UG Drzycim : p. - I. Różycka, B. Bagińska,
A. Braszka – Rajnowska, prezes OSP Gródek - p. M. Kocik, p. I. Grzegorz.
Po części oficjalnej zaproszeni goście i nauczyciele udali się na uroczysty obiad do Restauracji “Luna”
Z wielką radością informujemy, że zostaliśmy laureatami I. edycji programu grantowego Mondi Świecie „Wspieramy lokalnie” (I TO NA PIERWSZYM MIEJSCU!) Baaardzo dziękujemy wszystkim, którzy oddali głosy na nasz projekt. Dzięki Państwa zaangażowaniu będziemy mogli wzbogacić bazę szkoły o nowe pomoce edukacyjne, logopedyczne, artystyczne oraz do zajęć muzycznych i ruchowych.
Dzień Dziecka to ważne wydarzenie dla każdego młodego człowieka. Wyjątkowo świętowaliśmy go 02.06. Mamy nadzieję, że naszym szkolnym dzieciom radośnie upłynął czas. Jednocześnie pragniemy ogromnie podziękować wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w organizację tego wyjątkowego dnia. W szczególności państwu Glazińskim za ufundowanie dmuchańca, p. Joannie Leszczyńskiej, p. Alinie Krüger, p. Ewelinie Piątkowskiej, i p. Renacie Stasiewicz za przygotowywanie dla dzieci smakołyków, p. Magdalenie Suchomskiej i p. Małgorzacie Wróbel za "malowanie" przedszkolaków oraz Kołu Gospodyń Wiejskich z Biechówka za udostępnienie urządzeń gastronomicznych. Jest nam ogromnie miło, że łączymy nasze siły w sprawianiu dzieciom radości!
Z okazji Dnia Mamy uczniowie klas I-III przygotowali przedstawienie, które odbyło się 31.05. Dzieci pragnęły swoimi tańcami, śpiewem i grą aktorską podziękować ukochanym mamom za każdą otartą łzę, nocne czuwanie podczas choroby, pomoc w rozwijaniu zainteresowań. Jednym słowem za wszystko, ponieważ w każdej rzeczy, którą robią mamy, ukryta jest miłość.
30.05. zakończył się trwający 10 tygodni program "Umiem pływać", w którym brali udział uczniowie klasy II. Podczas zajęć prowadzonych przez trenera Franciszka Trzcińskiego w Parku Wodnym w Świeciu, dzieci oswajały się z wodą, kształtowały i doskonaliły umiejętności pływackie, a niektórym udało się przełamać swoje bariery. Był także czas na zabawę. Z każdymi kolejnymi zajęciami widoczne były ogromne zmiany, które dokonywały się w naszych uczniach. Mamy nadzieję, że jest to dla nich początek wodnej pasji, a że lato już za pasem wierzymy, że nowe umiejętności będą wykorzystywane pod okiem rodziców.
Dnia 26 maja w ramach akcji ,,Bezpiecznie na hulajnodze" młodzież spotkała się z panem Marcinem Wróblewskim. Dzieci dowiedziały się jakie przepisy obowiązują kierujących hulajnogą, hulajnogą elektryczną oraz quadem. Po niezwykle interesującej pogadance przyszła kolej na liczne pytania, na które młodzież uzyskała wyczerpujące odpowiedzi.
Nocowanie w szkole to wielka frajda. Nasi uczniowie dobrze o tym wiedzą. Tym razem 19.06. doświadczyły tego dzieci z II klasy. Piątkowe popołudnie rozpoczęło się od podchodów, podczas których dzieci z zapałem wyznaczały trasę i wymyślały zadania dla koleżanek i kolegów z klasy. Zabawa zakończyła się ogniskiem na plaży. Po powrocie do szkoły uczniowie przygotowali się do sensu filmowego, a długie rozmowy przyniosły sny. Następnego dnia po śniadaniu i zrobieniu porządków uczniowie pożegnali się, aby znowu zobaczyć się w poniedziałek.
Dnia 13 maja 2023 r. reprezentacja Szkoły Podstawowej w Gródku zajęła 3 miejsce w Wojewódzkim Finale Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbył się w Grudziądzu. Drużyna wystąpiła w składzie: Magdalena Pęczkowska, Nadia Glazińska, Filip Helwig, Dorian Zakręt. Wcześniej drużyna SP Gródek wygrała etap rejonowy w Koronowie, który obejmował gminy dawnego województwa bydgoskiego. Wtedy w składzie byli jeszcze Aurelia i Karol Kruger. Turniej składał się z kilku konkurencji. Były to: test wiedzy, tor przeszkód, miasteczko ruchu drogowego, udzielanie pierwszej pomocy. Indywidualnie 3 miejsce w Turnieju zajęła Magdalena Pęczkowska. Gratulujemy!
Niesamowitą przygodę przeżyli uczniowie klasy III, którzy wraz z wychowawcami uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Tleniu. Podczas prelekcji i wycieczek terenowych /jedna z nich miała ponad 7 km/ poznawali faunę i florę lasu. Nie zabrakło zajęć plastycznych, na których rysowali pióro zimorodka. Było wspólne przygotowywanie smakowitych posiłków, śpiewy, tańce i seans filmowy. Dziękujemy p. Marlenie Wojciechowskiej a szczególnie p. Emilii Gołąb za życzliwe przyjęcie i profesjonalne prowadzenie zajęć. Mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Sierosławiu u p. Michała Gwizdały - pasjonata historii, żeby zobaczyć "jak to kiedyś na wsi bywało"
Dnia 11 maja uczniowie klasy trzeciej uczestniczyli w Ogólnopolskim Sprawdzianie Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem podsumowującym pierwszy etap ich edukacji. Test podzielony był na 3 części: polonistyczną /słuchanie i czytanie/, matematyczną i przyrodniczą. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.
8 maja klasa II, III i IV wraz z wychowawcami i opiekunami wybrały się na wycieczkę do Torunia.
Pierwszym punktem wyprawy była wizyta w Planetarium. Uczniowie wyruszyli w podróż po Układzie Słonecznym zdobywając i pogłębiając wiedzę na temat planet i życia w kosmosie.
Następnie odwiedziliśmy Dom Legend Toruńskich, gdzie mogliśmy poczuć się jak dawni mieszkańcy Torunia - zakonnicy i mieszczanie.
Posileni po pysznym śniadaniu w plenerze wyruszyliśmy na wyprawę po najważniejszych i omówionych wcześniej zabytkach Torunia, takich jak Pomnik Mikołaja Kopernika, Pomnik Flisaka, Krzywa Wieża, Ruiny Zamku Krzyżackiego, Krzesła Komturów. Po drodze podziwialiśmy konstrukcję Teatru Baj Pomorski przypominającą ogromną szafę.
Spacer po Toruniu zakończyliśmy smacznym deserem w postaci lodów. Odpoczynek był zasłużony! Nie zabrakło oczywiście czasu na pamiątki.
Ostatnim punktem naszej wyprawy było odwiedzenie Muzeum Zabawek i Bajek, gdzie zaprezentowane nam zostały imponujące zabawki dawnych czasów. Najstarsze miały nawet 200 lat! W Muzeum odbyły się warsztaty, podczas których samodzielnie przygotowaliśmy bączka. Zmierzyliśmy się też w zawodach sprawdzając, czyja zabawka kręci się najdłużej.
Wdzięczni i usatysfakcjonowani wróciliśmy do domów.
Do 8 maja możecie Państwo głosować na projekt złożony przez naszą szkołę w ramach akcji Mondi Świecie "Wspieramy Lokalnie" Możemy pozyskać aż 10 000 złotych na zakup nowych pomocy dydaktycznych.
Zasady głosowania:
-klikając w link wybieramy "głosuj tutaj"
-podajemy kilka danych i akceptujemy regulamin
-w otrzymanym mailu wybieramy "zagłosuj"
- oddajemy 3 głosy (pracownicy Mondi-5 )
Nasz projekt ma nr 18
Liczymy na Państwa wsparcie!
W ramach szkolnych obchodów Dnia Ziemi klasa II przygotowała ekologiczny happening, a kl. III zadbała o wysprzątanie okolicy szkoły. Zwieńczeniem wszystkich działań były zajęcia z p. Marleną Wojciechowską - edukatorem Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Klasa I poznała tajniki pracy pszczół i innych zapylaczy, natomiast kl. II-III poznały źródła energii odnawialnej. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali prezentacje oraz z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zawodach i grze terenowej. Każdego dnia musimy dbać o naszą planetę!
21 kwietnia, w naszej szkole, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji debiutanci na deskach szkolnego teatru, prosto z klasy VII wystawili przedstawienie, które miało na celu przybliżenie nam historii tego dnia, a także konsekwencji jakie niesie za sobą nie dbanie o naszą planetę.
Podczas występu opowiedzieli o zachowaniach szkodzących środowisku oraz zaproponowali co dobrego możemy dla niego zrobić. Wytłumaczyli nam, jak bardzo nasze codzienne nawyki szkodzą planecie. Część teatralna pomogła w zrozumieniu tego, szczególnie młodszym klasom. Rybacy - Naiwniacy nie zdawali sobie sprawy z tego , że zanieczyszczając jezioro szkodzą Ziemi, dlatego Dobre Duszki Przyrody skierowały ich na dobrą drogę. Przedstawienie zakończył taniec w wykonaniu uczniów z klasy IV. Na pewno siódmoklasiści zachęcili wielu z nas do zrobienia czegoś dobrego dla środowiska ale również dzięki ich przedstawieniu otworzyliśmy się na nowe propozycje, które pomogą planecie, a także nauczyliśmy się nowych rzeczy.
Miesiąc kwiecień w naszej szkole był poświęcony poszerzaniu świadomości na temat spektrum autyzmu. Z tej okazji wychowawcy przeprowadzili zajęcia o tej tematyce a uczniowie wykonali plakaty i gazetki. Dodatkowo został przeprowadzony konkurs na najpiękniej przystrojoną sale lekcyjną, w którym I miejsce zajęła klasa I, drugie klasa III a trzecie klasa O. Zwycięska klasa otrzymała słodką niespodziankę a pozostałe klasy pamiątkowy dyplom.
Zachęcamy do głosowania na nasz projekt w programie grantowym Mondi Świecie "Wspieramy Lokalnie" oddając swoje 3 głosy lub 5 głosów (pracownicy Mondi), możemy pozyskać aż 10 000 złotych na zakup nowych pomocy dydaktycznych, artystycznych, muzycznych, logopedycznych i gimnastycznych dla uczniów naszej szkoły, które z pewnością uatrakcyjnią zajęcia, łącząc zabawę z nauką. Głosowanie rusza już DZISIAJ!, a potrwa do 8 maja br.
Liczymy na Państwa wsparcie podczas głosowania. Wierzymy, że angażując całą społeczność szkolną mamy ogromne szanse na wygraną. Liczymy, że nasz projekt zdobędzie Państwa sympatię i oddacie na niego swoje głosy, a pamiętajcie, że macie ich trzy!, a pracownicy Mondi aż 5! 🙂 Głosowanie odbywa się za pośrednictwem strony internetowej projektu "Wspieramy lokalnie"
28 marca 2023 roku odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy "Ja to znam", którego celem było propagowanie kultury języka polskiego, podnoszenie sprawności językowej oraz wzbogacenie słownictwa. Do konkursu przystąpiło 8 uczniów, którzy wypełniali test ze znajomości przysłów i powiedzeń. Przysłowia znane są już od bardzo dawna, często krążą w formie ustnej i przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Składają się najczęściej z jednego rymowanego zdania. Niejednokrotnie zawierają życiową mądrość, dlatego też warto je poznać i zapamiętać.
Konkurs skierowany był do klas IV- VIII. Pierwsze miejsce zdobyła Rozalia Kruger kl. VI.
Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, natomiast na zwycięzcę czekała nagroda książkowa.
Gratulujemy!!!
Życzymy pełnych radosnej nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego,
rodzinnego ciepła, miłych spotkań przy wielkanocnym stole
oraz smacznego święconego
Dyrekcja, Pracownicy i Uczniowie
Szkoły Podstawowej w Gródku